Historie společnosti Lagoon

Společnost Lagoon byla založena v roce 1984 jako Jeanneau Technologies Avancées (JTA), tzv. závodní oddělení společnosti Jeanneau. Ještě pod názvem JTA se proslavila jako výrobce jednotrupých i vícetrupých závodních jachet, které získaly ve své době nedostižnou řadu vítězství (Pierre 1er, the Fleury Michon series, etd.). Z méně obvyklých projektů, které firma Lagoon vytvořila, stojí za zmínku návrh a výroba trimaránů pro sci-fi film Vodní svět z roku 1995 s Kevinem Costnerem v hlavní roli.

V současnosti je společnost Lagoon součástí koncernu CNB, který je divizí Beneteau Group, největšího světového výrobce rekreačních jachet s pohonem na plachty. Lagoon a CNB nabízí kompletní a dobře odstupňovanou řadu cruisingových katamaranů, které navrhuje světoznámá konstrukční kancelář VPLP lodních architektů Marc Van Peteghem a Vincent Lauriot Prévost. Tato kancelář je ve světě závodních vícetrupých lodí známá jako autor mnoha vítězných lodí, jedním z jejich posledních velkých úspěchů je známý trimaran Oracle, který se stal vítězem America’s Cup v roce 2010.

První generace cruisingových katamaranů značky Lagoon vznikla mezi lety 1987 až 1996 a jednalo se o modely Lagoon 55, Lagoon 47, Lagoon 57 a Lagoon 67 určené především privátním majitelům pro offshore plavby. Naopak modely Lagoon 37 a 42 byly určeny pro chartrový trh.

Od roku 1996 je Lagoon součástí skupiny Beneteau a vývoj nových modelů převzala firma CNB, známá svým knowhow ve využití high-tech kompozitních materiálů.
 
A od roku 1997 byly postupně představeny ikonické katamarany, které definovaly směr ve vývoji katamaranů platný dodnes. Například modely 380, 410, 440 (vyrobeno 423 ks), 500 a 570.

Od roku 2003 je Lagoon největším výrobcem cruisingových katamaranů na světě a svoji pozici si s obrovským náskokem stále drží. Vděčí za to kompletní řadě inovativních katamaranů i husté síti distributorů pečlivě vybíraných po celém světě. Opravdu, Lagoon má více než 80 autorizovaných distributorů na světě a jejich kvalitě a kontinuálnímu technickému školení věnuje Lagoon pozornost jako málokterá jiná společnost v oboru. 

V roce 2010, kdy trimaran Oracle z dílny VPLP vyhrál America’s Cup, se do týmu pracujího na vývoji nových modelů katamaranů Lagoon připojilo designerské studio Nauta Design (další významné světové jméno v lodní architektuře). Interiérové návrhy nových modelů katamaranů Lagoon jsou od té doby dílem Nauta Design a jejich práci se dostalo značného uznání jak od majitelů, tak odborníků v oblasti designu.